Om denna artikeln
Kategorier
Ibland händer det att man vill täcka en gammal dekal med en ny. Det kan bero på att företaget har uppdaterat sin logotyp eller att man helt enkelt vill ha en annan logotyp på plagget. Då finns det några tips att ha i åtanke som vi går igenom nedan.
Det fungerar oftast att applicera ett transfertryck över ett annat som redan är applicerat på plagget, men för att resultatet skall bli bra varje gång behöver man tänka på följande:
• Vi rekommenderar endast användande av vår STARK Heat Transfer vid applicering över en befintlig dekal. Vid applicering av FLEX på STARK kan det redan applicerade trycket lysa igenom och påverka resultatet, därför rekommenderar vi inte denna typ av lösning.
• Den nya dekalen måste alltid vara större än den som redan sitter på plagget för att den skall kunna täcka hela det gamla motivet. Annars blir marginalerna för små och det är lätt att den gamla syns vid någon kant om man inte applicerat den exakt i linje med den gamla. Vi rekommenderar att beställa den nya dekalen med en bottenplatta för att det skall bli så täckande som möjligt.
• Om en mörk transfer skall täckas med en ljus kan det ibland krävas täcklager för att inte det underliggande motivet skall lysa igenom. Därför rekommenderar vi alltid att beställa tillägget ”BLOCKER” för att förhindra genomslag av det underliggande transfertrycket.
Ett kort svar på den frågan är nej. Våra transfertryck är framtagna för att sitta hela plaggets livslängd och skall inte kunna gå att få bort från ditt plagg. När du väl har applicerat ditt tryck på plagget sitter det där för gott förutsatt att du applicerat ditt tryck korrekt.
Ibland händer det även den bäste att tankarna förs till något annat och zonar ut några sekunder, och ibland kan det leda till en snett applicerad transfer eller att man till och med har applicerat fel transfer på plagget. Tyvärr finns det få saker som funkar för att få bort trycket från plagget då våra transfertryck är framtagna för att sitta på plagget ända tills det återvinns eller slängs.
Det man kan göra i sådana tillfällen är att täcka den felaktiga transfern med en ny. Fortsätt läsa för att se hur detta går till på rätt sätt!
Steg 1. För bästa möjliga förutsättningar, börja med att trycka ner värmeplattan direkt på den redan applicerade transfern och utför en full arbetscykel. Använd gärna teflonduk om din värmepress inte redan har det monterat på värmeplattan.
Steg 2. Lägg det nya täckande transfertrycket ovanpå den befintliga dekalen och se till att den täcks av den nya.
Steg 3. Applicera ditt tryck med rekommenderade inställningar!
Om denna artikeln
Skriven av:
Max Schelin
Kategorier
Relaterade artiklar
Krysslaser vid applicering
Läs mer
Mina Placeringar
Läs mer
Minska avtryck från värmeplattan
Läs mer
Rekommenderat arbetsflöde - Applicering
Läs mer
Se till att den nya transfern är något större än den gamla för att säkerställa att den täcks helt.
Om denna artikeln
Skriven av:
Max Schelin
Kategorier
Relaterade artiklar
Krysslaser vid applicering
Läs mer
Mina Placeringar
Läs mer
Minska avtryck från värmeplattan
Läs mer
Rekommenderat arbetsflöde - Applicering
Läs mer
Allt du behöver veta om flamskydd!
Plagg
En laser tillverkad för exakt positionering vid påvärmning!
Applicering
Filmer
Produkter
Ett verktyg som hjälper dig med dokumentation och applicering!
Applicering
Filmer
Fyll i din mailadress i fältet för att registrera dig till vårt nyhetsbrev och få alla de senaste nyheterna inom värmetransfer och värmepressar direkt i inkorgen.
Mån-Tor: 08.00-16.30
Fre: 08.00-15.30
Följ oss!
Allmän information vid beställning i webbshop
Köpinformation
Vid beställning träffas avtal om köp när du väljer att bekräfta ditt köp i kassan. En automatiserad orderbekräftelse skickas till din registrerade mailadress. Beställda produkter förblir Hot Screens egendom till dess de till fullo är betalda se allmänna villkor.
Din order skickas från Hot Screens huvudkontor/produktion i Fjärås. Om du vill göra ändringar eller tillägg i din beställning måste det göras innan produktionen av din order är påbörjad. En redan påbörjad produktion kan tyvärr inte ändras då vi tillverkar din order tillsammans med andra beställningar vid samma trycktillfälle.
Beställning av ny logotyp
Vid beställning av värmetransfer i kvaliteten "Stark Solid" är maximalt antal färger 7st per logotyp. Vid fler än 7 färger produceras din värmetransfer i kvaliteten "Stark Process". Exakt färgåtergivning är inte alltid möjlig på skärmen beroende på kalibrering utan skall kontrolleras mot vår färgkarta eller Pantone Solid Coated Guide. Denna färgguide finns att beställa i vår webshop.
Vid beställning av ny logotyp är endast ett motiv tillåtet per värmetransfer, d.v.s. flera logotyper på samma värmetransfer debiteras per motiv/logotyp.
Vektoriserade filer krävs för att kunna framställa värmetransfer. Om ingen vektoriserad fil finns tillgänglig erbjuder Hot Screen att rita om filen mot en fast originalarbetskostnad enligt prislista. De vanligaste filformaten för vektoriserade filer är: .AI, .EPS & .PDF
Kontakta Kundtjänst för offert vid beställning över 5000st värmetransfer alternativt när storleken överskrider 700cm2 (kvadratcentimeter).
Tilläggskostnader
Startkostnad: Enbart vid beställning av ny värmetransfer.
• Vid beställning över 400st av samma motiv & storlek bortfaller startkostnaden.
• Vid beställning av 1-färgad vit värmetransfer bortfaller startkostnaden.
• Vid återbeställning av samma motiv/artikel bortfaller startkostnaden.
• Om du har beställt samma artikel hos någon annan värmetransferproducent bortfaller startkostnaden, kontakta kundtjänst efter beställning i webshop för borttagning av startkostnad.
Färgblandningsavgift: Debiteras för färger utanför Hot Screens standardfärgkarta enligt gällande prislista.
Fyrfärgsseparation: När du beställer en Stark Process producerar Hot Screen en fyrfärgseparation av ditt motiv för att kunna trycka den i CMYK. Separationsavgiften debiteras enligt gällande prislista.
Originalarbete: Hot Screen debiterar alltid fast pris vid omritning av logotyp se gällande prislista.
Orderbekräftelse & Leveransavisering
Vid beställning skickas en orderbekräftelse via e-post. Orderbekräftelsen utgör information om innehållet i beställningen samt pris. Samma dag ordern levereras från Hot Screen, erhåller du via e-post en leveransavisering med beställda artiklar för att underlätta din produktionsplanering.
Fraktpriser
Alla beställningar som produceras samtidigt samlevereras och skickas som en försändelse till dig.
Detta minskar fraktkostnaden för dig och minimerar belastningen på vår gemensamma miljö.
Försändelse inom Sverige: 79 kr
Försändelse till Norge: 122,86 NOK
Försändelse inom EU: 20,39 EUR
Kundkonton
Inloggningsuppgifter (användarnamn och lösenord) till kundkonton på Hot Screens webshop ska hanteras så att de inte kommer till obehöriga personers kännedom. Genom att ge ut sina inloggningsuppgifter bekräftar kunden därmed att den personen äger rätt att lägga beställningar i kundens namn och att kunden är betalningsskyldig. Om kund misstänker att någon obehörig person har tillgång till dennes inloggningsuppgifter, åligger det kunden att omedelbart meddela Hot Screen samt byta sitt lösenord.
Allmänna försäljningsvillkor
Allmänna villkor
Hot Screen AB säljer endast till återförsäljare. För att bli återförsäljare hos Hot Screen AB måste du vara i branschen av handel med förädlade plagg eller sådan verksamhet Hot Screen AB bedömer som likvärdig. Du kan ansöka om att bli återförsäljare genom att klicka på länken ”kontoansökan” på Hot Screen AB:s webbplats eller genom att kontakta Hot Screen AB. Aktuell kontaktinformation återfinns på Hot Screen AB:s webbplats. www.hotscreen.se
Priser
Hot Screen AB:s priser baseras på gällande prislista. Hot Screen AB:s prislista gäller per kalenderår. Alla Hot Screen AB:s priser är exklusive moms och frakt. Hot Screen AB reserverar sig mot eventuella prisändringar orsakade av faktorer som ligger utanför Hot Screen AB:s kontroll och påverkan.
Betalningsvillkor
Kredittiden är 30 dagar. Vid försenad betalning har Hot Screen AB rätt att ta ut dröjsmålsränta (8%). Produkterna förblir Hot Screen AB:s egendom till dess full betalning erlagts. Om det finns skäligt tvivel avseende kundens betalningsförmåga, har Hot Screen AB rätt att förkorta kredittiden, kräva förskottsbetalning eller annan säkerhet för framtida leveranser.
Leverans
Leverans sker inom & utanför Sverige och av Hot Screen AB anlitad transportör eller budfirma med leveransvillkor fritt Hot Screen AB:s lager. Risken för leveransen går över på kunden när produkten överlämnas från Hot Screen AB till transportören enligt Incoterms 2010 EXW-Ex Works.
Frakt
Frakt debiteras enligt gällande prislista.
Force Majeure
Hot Screen AB äger gentemot kunden rätt att utan ersättningsskyldighet inställa, inskränka eller uppskjuta leverans i den mån fullgörande av leveransen omöjliggörs eller väsentligen försvåras eller fördyras på grund av omständigheter utanför Hot Screen ABs kontroll, såsom krigsliknande händelser, uppror och oroligheter, avbrott i allmänna förbindelser, export- och importrestriktioner, laglig reglering eller annat påbud av myndighet i Sverige eller utlandet, strejk, lockout, blockad eller annat arbetshinder, eldsvåda, explosion eller annan olyckshändelse, eller för fel eller försening i tjänster från underleverantör på grund av ovan nämnda omständigheter.
Reklamation & Retur
Information om reklamation och retur finns på vår webbplats www.hotscreen.se. Det går också bra att kontakta vår kundtjänst som kan hjälpa dig. Våra aktuella öppettider hittar du på www.hotscreen.se
Ändring av villkor
Information och priser lämnas med reservation för tryck- och skrivfel. Hot Screen AB förbehåller sig rätten att när som helst ändra dessa Allmänna Försäljningsvillkor.
Värmetransfer försäljningsvillkor
Leveransalternativ
Ordinarie leverans: Max 5 arbetsdagar produktionstid efter godkänt korrektur/beställning. (4 dagars produktionstid vid beställning i webshop)
Expressleverans: Max 3 arbetsdagar produktionstid efter godkänt korrektur/beställning.
Dagen efter express (DEX): 1 arbetsdag produktionstid efter godkänt korrektur/beställning.
Dina varor skickas senast dagen efter beställning. Beställning av DEX måste ske innan kl. 14.00 för att Hot Screen AB garanterat skall kunna skicka dina varor dagen efter.
Orderbekräftelse
Inom 12 timmars ordinarie arbetstid från ordertillfälle skickas en digital orderbekräftelse med planerat leveransdatum. Orderbekräftelsen skickas via e-post till återförsäljares valda kontakt för e-post. Vid order beställd via webshop skickas orderbekräftelsen automatiskt direkt vid godkännande av ordern.
Ändringar efter orderbekräftelse
När orderbekräftelse är skickad från Hot Screen AB medges inga ändringar av order.
Leveransavisering
Samma dag ordern utlevereras från Hot Screen AB skickas en digital leveransavisering via e-post till återförsäljarens valda kontakt för e-post tillsammans med en länk för att spåra ordern. Länken pekar på speditörs digitala system för spårning av paket och möjliggör spårning av försändelsen.
Försening av leverans
Uppstår komplikation som försenar leveransen skickas en avisering med orsak till försening och nytt leveransdatum via e-post till återförsäljares valda kontakt för e-post.
Garanti
Hot Screen AB garanterar att levererad produkt överensstämmer med korrektur, enligt beställning eller bifogat grafiskt material. Vid eventuella avvikelser producerar Hot Screen AB nya värmetransfer kostnadsfritt.
Ansvarsbegränsning
Hot Screen AB är inte ansvarig för återförsäljares uteblivna vinst, transportkostnader, produktionsbortfall eller andra ekonomiska förluster. Hot Screen AB ansvar heller inte för skada som uppstått vid felaktig användning eller applicering av värmetransfer på material som inte verifierats vara lämplig för värmetransferprodukten.
Värmetransfers funktion -Återförsäljarens ansvar
Det är återförsäljarens ansvar att säkerställa värmetransferns lämplighet och funktion för produkten den appliceras på. Hot Screen AB skickar vid förfrågan kostnadsfritt produktprover för verifikation av funktion. Hot Screen AB utför kostnadsfri verifiering vid osäkerhet kring lämplighet på valt material.
Förbehåll tryckunderlag
Hot Screen AB tar inget ansvar för insänt material, varken för innehållet eller dess form. Insänt material lagras och tillgängliggörs för återbeställning av beställaren i digitala arkiv, den som sänder digitalt material till Hot Screen AB anses medge sådan lagring. Förbehåll mot detta accepteras inte.
Värmepressar försäljningsvillkor
Leveranss Hot 2000 värmepress
Ordinarie leverans: Max 5 arbetsdagar efter beställning av Hot 2000 värmepress.
Vid beställning av större antal än 5st Hot 2000 vid samma beställningstillfälle måste leveranstiden avtalas vid beställningstillfället beroende på beställningens omfattning. Kontakta kundtjänst eller säljare för korrekt leveranstid.
Leverans Övrig värmepress eller specialproduktion
Vid beställning av annan värmepress än Hot 2000, eller specialproduktion avtalas leveranstiden vid beställningstillfället beroende på beställningens omfattning och art.
Orderbekräftelse
Inom 12 timmars arbetstid från ordertillfälle skickas en digital orderbekräftelse med planerat leveransdatum.Orderbekräftelsen skickas via e-post till återförsäljares valda kontakt för e-post. Vid order beställd via webshop skickas orderbekräftelsen automatiskt direkt vid godkännande av ordern.
Ändringar efter orderbekräftelse
När orderbekräftelse är skickad från Hot Screen AB men inte utlevererad till speditör medges ändringar av order. Detta såvida det inte gäller värmepress av annat fabrikat eller specialproduktion.
Leveransavisering
Samma dag som ordern utlevereras från Hot Screen AB skickas en digital leveransavisering via e-post till återförsäljarens valda kontakt för e-post tillsammans med en länk för att spåra ordern. Länken pekar på speditörs digitala system för spårning av paket och möjliggör spårning av försändelsen.
Försening av leverans
Uppstår komplikation som försenar leveransen skickas en avisering med orsak till försening och nytt leveransdatum via e-post till återförsäljares valda kontakt för e-post.
Garanti
Garantitiden avseende Hot 2000 värmepress funktion uppgår till ett (1) år räknat från försäljningstillfället. Produktgarantivillkor återfinns i manualen för Hot 2000 värmepress.
Ansvarsbegränsning
Hot Screen AB är inte ansvarig för återförsäljares uteblivna vinst, transportkostnader, produktionsbortfall eller andra ekonomiska förluster. Hot Screen AB ansvar heller inte för skada som uppstått vid felaktig användning av värmepressen.
Retur & Reklamation
Värmetransfer och dess lämplighet för plagg
Hot Screen producerar en mångsidig värmetransfer som fungerar på de flesta textila material. Då det finns en nästan oändlig mängd olika behandlingar och infärgningar av textil/plagg är det alltid klokt att testa textilierna. Antingen får du prover av oss och testar själv, alternativt skickar du in materialen du önskar få testade till Hot Screen och får då en rapport tillbaka från vårt testlabb. Alla tester är givetvis kostnadsfria för dig som kund.
Reklamation av värmetransfer före applicering på plagg
Var vänlig kontrollera din beställning noggrant så att det stämmer överens med dina önskemål d.v.s. layout, stavning, storlek, färger, antal m.m. Hot Screen ersätter inte felaktigt beställda värmetransfer.
Du som kund skall vid mottagandet kontrollera produkten/leveransen. För att få åberopa att en produkt/leverans är felaktig skall du omedelbart reklamera det till Hot Screen. Har Hot Screen tillverkat värmetransfern felaktigt så ersätter Hot Screen med nya korrekta värmetransfer.
Hot Screen erbjuder även nöjd kundgaranti på värmetransfer. Är du av någon anledning inte nöjd med värmetransfern erbjuder Hot Screen att producera nya ersättningstransfer utan kostnad. För att kunna åberopa nöjd kund garanti krävs en ifylld returföljesedel som skickas tillsammans med den felaktiga värmetransfern.
Kontakta kundtjänst för att erhålla en kostnadsfri retursedel när du åberopar nöjd kundgaranti.
Reklamation efter applicering på plagg
Det är viktigt att du som kund kontrollerar att rätt värmetransfer kommer på rätt plagg. Hot Screen ersätter inte plagg där fel värmetransfer har applicerats eller där värmetransfern applicerats på fel sätt. Se produktblad för appliceringsinstruktioner.